Ayak bakımı ve Sağlığı

Ayak Sağlığını Koruma Yolları

Ayaklarımız gün boyunca bizi taşıyan, yükümüzü çeken en önemli organlarımızdan birisidir. Çalışırken, spor yaparken, oyun oynarken vs. aklınıza gelebilecek şeylerin birçoğu ayaklarımız sayesinde olmakta ve bu yüzden ayaklarımızın bakımını yapıp, dikkat etmeliyiz.

Ayaklarımız görünür de estetik görünüş dışında sağlığımızın da en önemli parçalarından birisidir. Geçirdiğimiz grip, nezle gibi basit hastalıkların bile ayaklarımızdan aldığımız soğuk ile gerçekleştiğini düşünürsek ayaklarımıza normalden daha fazla dikkat etmemiz gerektiğini öğrenebiliriz. Ayak sağlığımız da ilk dikkat etmemiz gereken durum ayaklarımızın şekil ve cilt durumudur. Ayaklarımıza uygun büyük ya da küçük numara olmadan ayağımıza tam oturan ayakkabılar giyilmelidir. Uygun ayakkabı giyilmediği takdir de ayaklarımızda nasır, topuk dikeni ve tırnak batması en çok görülen rahatsızlıklardandır. Bu gibi rahatsızlıklara da yakalanmamak için tırnaklarımızı gerektiği zaman düzgün şekilde kesmeli, ayak cildimizin daha iyi durumda olması için ayak bakımımızı zamanında yaptırmalıyız. Diğer bir durum ise beslenme. Yeterli vitaminlerin bunlar; demir ve folik asit alınmaz ise ayaklarımızda tırnaklı bölgelerde küçük yaralar oluşabilir. Bunların önüne geçmek için de iyi bir beslenme ve vitamin takviyesi gereklidir. Bir diğer önemli husus ıslak ve iyi kurutulmamış ayaklar. Özellikle abdest ve duş aldıktan sonra ayaklarımız iyi kurutulmalıdır. İyi kurutulmayan ayaklarda mantar ve birçok enfeksiyon çabuk gelişebilir. Bir diğer durum ise sigara. Sigara insan sağlığının genel olarak bir numaralı düşmanı. Fazla sigara içmek ise ayaklarda tırnaklarımızın renk değiştirmesine sararmasın neden olmakta.

Genel olarak ayak sağlığımıza dikkat etmemiz gereken en önemli durumlar; doğru ayakkabı tercihi yapmak, küçük ya da büyük numaralı ayakkabı değil de tam ayağımıza oturan numaralar tercih etmek, ayaklarımızı ıslak ve yaş bırakmamak, sık sık ayaklarımızı yıkamak, ayak bakımımızda elma sirkesi kullanmak vesık çorap değiştirmek ayak sağlığımızın daha iyi olmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir