Bağışıklık sistemi ve sağlık

Bağışıklık Sistemi ve Güçlendirmek

Bağışıklık sistemi; vücudumuzun dışarıdan gelen tehditlere verdiği savunma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemimiz ne kadar iyi olursa hastalıklardan da o kadar iyi korunmuş oluruz. Güçlü bir bağışıklık sistemimizin olması için hem iyi beslenmeli hem de vücut sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Bağışıklık sistemimizin zayıflamasına yol açan birçok sebep vardır. Bunların başında stres, kötü beslenme, çok fazla kimyasal ilaç kullanmak, uyku bozuklukları, mevsimsel değişkenlikler gibi birçok sebep bağışıklık sistemimizin zayıflamasına yol açar. Bu sistem bizi bakterilerden, virüslerden ve enfeksiyonlardan koruduğu için en yüksek verimli çalışması gereken sistemdir. Bağışıklığımızı düştüğü, zayıfladığı anda hasta olmak kaçınılmazdır. Bağışıklık sistemimiz yaptığımız her yanlış hareketten zayıflayabilir. Bu yüzden sistemi güçlendirmek için dikkat etmemiz gereken konular bulunmaktadır. Bunların başında ise hayvansal gıdalar, yağlar ve et suları gelmektedir. Bu önemli ve kaliteli gıdaları tüketirsek bağışıklık sistemimiz güçlü olur. Doğal antibiyotik de denilen soğan ve sarımsak gibi önemli besinler hayatınızın bir parçası olsun. Bu ikili her zaman vücudunuzu güçlendirir. Vücudumuz da ki toksinlerin de yakılmasına sebep olan sebze ve meyve sularını tüketmek bağışıklığımızı güçlendirir. Yeşil sebzeler de güçlenmemize neden olur. Bunlar roka, maydanoz, yeşil soğan gibi sebzelerdir. Ev de yaptığımız yoğurt ve turşuları tüketmeye özen gösterin. Düzenli olarak balık yağı ve balık tüketin. Düzenli olarak spor ve egzersiz yapmakta vücudumuzu zinde tutacağı için bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunların yanında zencefil ve zencefil çayını tüketmek, ıspanak ve tavuk çorbası gibi yiyecekleri de tüketmek bağışıklık sistemimize katkı sağlar.

Kış aylarında daha fazla hastalandığımız için bağışıklık sistemimizin kışın daha güçlü olmasını istesek bile doğru olan bütün yıl boyu vücudumuzun zinde kalmasıdır. Genellikle stresten uzak durup düzenli uyku düzeni sağlarsak bağışıklık sistemimizin kendi kendini de toparlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir