Kabızlık Sebebi ve Çözüm Yolu

Kabızlık Sebepleri ve Çözüm Yolları

İnsan hayatının son yıllarda hızlı yeme alışkanlığı, katı ve kuru yemeklere olan ilgisinin artması sindirim rahatsızlıklarının da çoğalmasını sağlamakta. Hal böyle olunca tuvalete çıkamama, tuvalet alışkanlıklarının bozulması, spor yapmama ve hareketsiz yaşamda bu gibi faktörlere eklenince kabızlık doğal olarak ortaya çıkmakta.

Kabızlık insanın sindirim sisteminde yaşadığı tıkanıklık, tuvalete çıkamama durumudur. Kabızlığın en önemli sebepleri kuru gıdalar tüketmek, hareketsiz yaşam, tuvalet ihtiyacını ertelemek, lif içermeyen gıdalar tüketmek ve kullandığınız bazı ilaçlar olarak değerlendirebiliriz. Kabızlık sorunu insanın sindirim sistemini yavaşlatır ve içeride ki dışkının katılaşıp daha da sert bir hal almasını sağlar. Bu durumda insanlar tuvalet ihtiyacını sürekli erteler ya da tuvalete çıkma süresi uzar. Bu durumda karın da şişlik meydana gelir. Kişinin sosyal yaşantısını büyük ölçüde etkiler. Kabızlığın tedavisinde ise önemli hususlar bulunmaktadır. Bunların başında tükettiğimiz gıdaların iyice çiğnenmesi gelir. Bu sayede bağırsaklar daha iyi çalışır. Kabızlığın bir diğer önemli tedavisi de su dur. Günde en az 3 litre su içmek hem bağırsakları çalıştırır hem de sindirimin kolaylaştırarak kabızlığın önüne geçer. Kabızlık durumunda tüketilmesi gereken besinlerin başında kayısı gelir. Aç karnına kayısı yiyerek sindirimi hızlandırabilirsiniz. Bunun yanında kuru incir, üzüm, erik gibi besinler de tüketmek kabızlığa iyi gelir. Kabızlık durumunda çorbayı fazla tüketmelisiniz. Yoğurt kullanımını artırarak bağırsakları çalıştırabilirsiniz. Kola, kahve ve asitli içeceklerden en azından kabızlık geçene kadar uzak durmalısınız. Son olarak lifli gıdaları fazla tüketerek kabızlığın önüne geçebilirsiniz.

Kabızlıkla savaşırken spor yapmakta önemli bir husustur. Genel olarak insan sağlığına faydalı olan spor ve hareket etmek de kabızlığa iyi gelen faktörlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir