Kestane Yemek Zayıflatıyor

Ilıman iklimlerin vazgeçilmez bitkilerinden biri olan kestane; 30 metre boylarında, sert yapraklı, açık kahve renkli, parlak ve meyvesinden özellikle sonbahar aylarında yararlanılan bir orman ağacının meyvesidir. İnsan sağlığına önemli derece de etkileri olan kestane haşlanarak veya soba gibi fırın gibi sıcak ortamlarda fırınlanaraktan yapılıp tüketilebilir. 

Kış aylarında evlerimizde gece çerez niyetine yapılıp tüketilen kestanenin insan sağlığına önemli faydaları bulunmaktadır. Demir, sodyum, fosfor, potasyum ve klor gibi mineraller bakımından zengin olan kestane kış mevsimin de çalışma hayatı ile oluşan yorgunluk için iyi gelen bir besin. Kalp ve kas sisteminin sinirlerini uyararak su dengesinin düzenini sağlayan kestane, vücudumuz da oluşan varis ve basur gibi sosyal hayatı etkileyen önemli rahatsızlıkların önüne geçiyor. Kolesterolü dengede tutup kalp hastalıklarını, damar hastalıklarının önüne geçiyor. Kestane içerisinde A,C ve E vitaminlerini bulundurduğu için enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırıyor.  Kan tükürmeyi azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hücrelerin eskimesini yavaşlatır. Lif bakımından da zengin olan kestane çocuklar için yararlı ve doyurucu bir atıştırmalık yerini alır.

Ülkemiz de Marmara, Karadeniz ve Ege bölgelerinde yetişebilen kestane eylül ekim aylarında mevsimini yakalar, kurutularak korunur ve satışa çıkarılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir