Nane ve Faydaları Nelerdir ?

Nane; kokusu ve insan sağlığına birçok yararı ile alternatif tıp alanında insanların sorunlarına çok eskilerden beri yarar sağlamıştır. Nane tıp alanı dışında şeker, sakız, diş macunu gibi yan ürünlerde de kullanılan önemli bir bitkidir.

Nanenin yararlarının başında kış aylarının en büyük sağlık sorunu olan soğuk algınlığına iyi gelmesi gelir. Nane soğuk algınlığında yaşanılan geniz ağrılarına, burun tıkanıklığına çok iyi gelir. Keskin bir bitki olduğu için sindirim sorunlarına ve mide bulantısına iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Nanenin özellikle çayı düzenli tüketilirse beyin hücrelerine iyi gelir ve sakinleştirici bir etkisi vardır.  Nane önemli bir A vitamini deposu olduğu için mide ağrılarına iyi gelir. Nane iyi bir temizleyici, ödem atıcı bir bitki olduğundan dolayı tüketildiğinde bağırsakları hareketlendirir, metabolizmayı hızlandırır. Ve bu sayede kilo vermek için de yararlı bir şifalı bitkidir. Kuru öksürük için faydalı bir bitkidir. Kokusu keskin ve ferahlatıcı olduğu için ağız kokularına iyi gelir. Hamilelik döneminden sonra düzenli kullanılırsa anne sütün de artış sağlanır. Genel olarak mide rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi hazımsızlık için de çok yararlı bir bitkidir. Griple beraber gelen kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. İyi bir gaz giderici ve boğaz kuruluğuna iyi gelen bir bitkidir.

Son olarak nane; tüketilirken salatalara, yemeklere güzel kokular versin diye konulur taze ya da kuru olarak tüketilebilir. Bunların dışında ise nanenin çayı yapılarak içecek olarak da tüketildiğinde aynı etkileri göstermesi muhtemeldir. 

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir