Tırnak Yemenin Zararları

Tırnak yemek içgüdüsel olarak küçük yaştan itibaren insanın el parmaklarında ki tırnaklarını yemesi ile ortaya çıkan ileride psikolojik olarak birçok sorunun gelebileceğinin habercisi olan bir tür kontrol bozukluğudur. Tırnak yemek ileriki yaşlarda azalma gösterse de kişinin olgunluğa erişme sürecinde hem estetik hem de midesi açısından kötü bir durum ortaya koymaktadır.

Tırnak yemek; kişinin hayatında ki üzüntü, sevinç, sinir ve heyecanlı durumlar sırasında olabiliyorken bazı tırnak yemeler ise insanın bilinçaltında ki psikolojik sorunlar, takıntılı durumlar gibi faktörler yüzünden olabilmektedir. Tırnak yemek psikoloji de obsesif-kompulsif bozuklar nedeniyle de ortaya çıkmaktadır. Kişinin baş gösteremediği hatta farkında olmadan elini ağzına götürüp sürekli tırnaklarını kemirmesi görüntü olarak hoş olmaz. Tırnak yiyen insanlar bu durumdan şikâyetçi olsalar da bir çözümü yokmuşçasına davranmaları şikâyetlerinin daha uzun süreli devam etmesini sağlamakta. Tırnak yemenin altında birçok psikolojik faktör yatabilir. Bunlar aşırı kaygı, depresyon, stres yönetimi, çok fazla takıntılı bir yapı gibi psikolojik kökenli durumlardır. Kişi hayatında ki durumları iyi yönetemezse, strese, heyecana ya da sinire gerekli ölçüde tepki veremezse psikolojik olarak ortaya çıkan bu durum fiziksel olarak tırnakları ağıza götürüp kemirmekle devam etmekte.

Son olarak tırnak yemeyi basit yollarla önlemek isteyenler; acı oje alıp tırnaklarına sürerek, erkek bile olsanız manikür yaptırarak ve son olarak psikiyatri doktoruna başvurarak tırnak yeme sorununuza müdahale edebilirsiniz.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir